fbpx

Negyva mediena dovanoja gyvybę!

Negyva mediena (sausuoliai, stuobriai, virtuoliai) yra daugybės įvairių organizmų gyvenamoji aplinka, maistas ar laikina slėptuvė. Todėl Antalieptės parke negyva mediena, ten kur ji netrukdo žmonėms, paliekama gamtai.

Senų ąžuolų, uosių, liepų sausuoliai yra retų ir saugomų vabzdžių tokių kaip ąžuolinis skabtukas (Xestobiium rufopvillosum) ar niūriaspalvis auksavabalis namai (Osmoderma barnabita). Pūvantis virtuoliai yra maisto šaltinis skaidytojams gyvūnams, grybams ir mikroorganizmams. Drėgnuose išpuvusiuose virtuoliuose slapstosi rupūžės, driežai, moliuskai.

Šių dienų kontekste aktualu ir tai, kad net žuvę medžiai „užrakina” organinę anglį savo kamiene, taigi taip prisideda prie klimato kaitos švelninimo: kol stambi mediena suskaidoma (mineralizuojasi), preaina dešimtmečiai, tad organizmams skaidant organinę medžiagą išsiskirinti anglies dvideginsi į atmosferą gražinamas iš lėto, o susidariusios maisto medžiagos patenka į dirvožemį ir jas naudoja kiti augalai.

Atydžiai apžiūrėkite šį virtuolį ir suskaičiuokite, kiek skirtingų augalų, grybų ir gyvūnų rūšių pavyko suskaičiuoti. Pasidalinkite žinute apie negyvos mediens svarbą socialiname tinkle su savo draugais!